Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Çakmaklar

 1. #1
  Administrator Cömert Özen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  K.Tarihi
  Jul 2017
  Yaş
  49
  Mesajlar
  142
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.

  Çakmaklar

  Hiç çakmak için başlık açılır mı diyebilirsiniz. Haklısınız belki size önce saçma gelebilir. Bu sebepten yazının geri kalanını okuyup okumamak size kalmış.

  Arazide ateş yakmanın en kolay yoludur çakmak kullanmak. Elbette magnezyum çubuk ile ateş yakmaya inat ettiyseniz, orası başka. İyi ve her çakışta yanması garanti olan bir çakmak ile arazide mahsur kalma durumunda bile , yakacak kuru yakıt bulduktan sonra ateş yakabilmek garantidir.

  Peki iyi bir çakmak nasıl olmadır? Ya da sorumu şöyle sorayım. Hem çok uzun süreli çalışacak hem de her çakışta yanma garantisi olan bir çakmak var mıdır? Böyle bir şey varsa, hangi markadır ve neye benzer? Birden fazla seçeneği olan bir soru gibi görünse de olay çakmağın nasıl çalıştığını anlayınca basitleşebiliyor.

  Manyetolu çakmaklara hiç güvenmiyorum. Kullanmaya başladıktan bir süre sonra manyeto çaksa da , bir türlü çakmak tankındaki bütan gazını ateşlemiyor. Bu durum mutlaka başınıza gelmiştir. Bu durumda genelde çakmak atılır ve yenisi alınır. Aynı markanın aynı modeli bir başka çakmaktan sökülmüş, başka bir manyeto taksanız bile, çakmak asla eski performansını yakalayamıyor. Bugüne kadar kullandığım bütün çakmaklardan edindiğim tecrübeye göre, manyeto ortalama 1.000 çakıma kadar gayet iyi çalışıyor. Sonrası ise tamamen piyango.

  Programlanmış eskitme kavramının manyeto üretiminde çatır çatır uygulandığına en ufak bir şüphem bile yok. Tamam belki manyetolu çakmakla ucuz bu sebepten dolayı atıp yenisi almakta maliyetli değil. Ancak arazideyken yanınızda tek çakmak varsa ve ateş yakabilmeniz bu çakmağa bağlıysa, 2.5 TL lik bir çakmakta olsa, manyetonun bütan gazını ateşleyebilmesi oldukça önem kazanıyor. Manyetolu çakmak kullanmayı çok seviyorsanız, araziye çıkarken 2 tane çakmak taşımakta bir çözüm olabilir.

  Çakmak aynı zamanda resistanslıysa, resistans tellerinin erimemesi için, ateşi çok uzun süre yakılı tutamazsınız. Yani hem manyeto bozulmayacak, hemde resistans telleri erimeyecek kadar da sağlam olacak. Elbette resistanlı çakmakla , en sert fırtınanın ortasında bile ateş yakabilmek mümkündür. Bu sebeple benimde şahsi tercihim her zaman yanımda en azından 1 adet resistanslı çakmak bulundurmaktır. Ama yinede ne olur ne olmaz. Yanınızda 2 adet bulunmasında fayda vardır.

  Çakmak taşlı ve gazlı çakmaklar ki en popüler kullanım bu türleridir. Çoğunun gövde şeffaf olduğu için içine kalan gaz miktarını da görmek mümkündür. Başta en zahmetsiz çakmak gibi görünseler de, uygulama da işler değişebilir. Çakmak taşı da magnezyum sürülmüş metal bir çubuk olduğu için , çakmak taşı üzerindeki magnezyumu ateşleyecek olan çark , hem oldukça sağlam olmalı, hemde sudan korunmalıdır. Çünkü bu çarka, Islandığı vakit ateşleme yapılamaz. Bu tür çakmaklar la, ilk kullanımda çakabiliyorsanız ne ala , yakamıyorsanız her denemenizde bu çark parmağını artan şiddetle acıtacaktır.


  Bu tür çakmaklarda gövde plastik olduğu için yere düşürmemeye gayret edilmelidir. Belki bir çak düşürmede bir şey olmayabilir ancak çoğu zamanda,içinde basınçlı gaz olduğu için genelde çakmak patlar. Çakmak taşını ateşleyen çark açıkta olduğu için yağmur altında kullanımlarda , çakmak ıslanmaktan korunmak zorundadır. Elbette bu tür çakmaklar ucuz olduğu için , bozulsada, patlasada rahatlıkla yenisi ile telafi edilebilinir. Araziye bu tür bir çakmakla çıkılacak ise, yanınıza 2 adet almanız menfaatinize olacaktır.

  Zippo tarzı benzinli çakmaklarda ateşleme yapmak daha kolay . Çakmak taşını ateşleyen çark diğer çakmaklara göre bariz büyük . Ancak ilk seferde yakamazsanız birkaç denemede parmağını oldukça acıtıyor. Halen yanmıyorsa parmağınızda yara bile oluşabiliyor.  Ayrıca zippo yakıt seçen bir çakmaktır. Değil diğer alternatif yakıtları, benzinde bile narindir. Varsa yoksa özel zippo benzini ile ancak performans alabilirsiniz.

  Peki tüm bu anlatılanları yaşamayacağımız bir çakmak varmıdır ? Vardır. Ahanda şudur.  İmco markası, ilk modellerini 1. Dünya savaşında kullanılmış top mermilerinin boş kovanlarından yapmıştır. Ülkemizde 50-60 ve 70 ‘li yıllarda, halktan oy istemek için köy köy dolaşan milletvekili adayları, kendisi gittikten sonra halkı ikna etsin diye köy muhtarlarına imco marka çakmak hediye ettiklerinden , memleketimize özel bir bir isimle anılır. “ Muhtar Çakmağı”. Nerdeyse hiçbir çakmakta olmayan birkaç özelliği bulunur.

  İmco Avusturya malıdır. Dünya üzerinde 500 milyon adet satmıştır. Ancak ne yazık ki fabrikası 2012de kapanmıştır. Ülkemizde 6600 , 6700 ve 6800 modellerini bulabilmek mümkündür.

  Ateşleme çarkı oldukça randımanlı çalışacak bir mesafede konumlandırılmıştır. Parmağınızla çarka değil , çarka bağlı bir dişliye baskı yapacak mekanizmaya basarsınız. Bundan dolayı o kadar verimli kıvılcım çıkartır ki , yakıt seçmeksizin ve nazlanmaksızın çakmağı ateşleyebilir.

  Sadece bu markaya özel bir “yedek çakmak taşı” zulası vardır. Çakmak taşı bitse de bu zulada eğer kullanıcısı önceden koyduysa , yedek çakmak taşına kolaylıkla ulaşılır.
  Çakmak taşı değiştirmek için ince tornavida taşımaya ve kullanımına gerek yoktur. Bu markaya özel tasarım şekilde kolaylıkla açılıp, çakmak taşı değiştirilebilinir.  Dikkat : Piyasada çin malı taklitleri mevcuttur. Taklitlerde çakmak taşı değiştirmeye yarayan bu mekanizmayı yapmayıp , sadece yay koyulmaktadır. Bu yay , çakmak taşına yeterince basınç uygulamadığı için , bir orjinali kıvamında kıvılcım çıkartmaz. Bu durum belki benzinde sorun olmaz ama diğer yakıtlarda yanmama sorunu çıkartabilir.

  Şapka tabir edilen parça hem çakmak taşını ve çarkını yağmurda ıslanmaktan korur hem de yapısı itibarı ile yakıt tankını tam olarak kapatır. Böylece, çakmak kapatılınca hem fitil için için yanmaya devam etmeden tam olarak söner ve dolayışıyla oldukça uzun ömürlü olur, hem de yakıt buharlaşmasından dolayı olacak kayıp , minimuma iner. Yani eğer benzinle kullanıyor iseniz cebiniz benzin kokmaz.  Yine bu markaya özel bir yapıda olan yakıt tankı sayesinde eğer uzun süre yanması gerekiyorsa, bir kez ateşlenip, çakmaktan çekilip çıkartılınca bir mum gibide kullanılabilinir.  Son bir değişik özelliği de benzinli çakmaklar gazlı çakmaklar gibi kısılıp açılamazken, yani alevin daha az çıkması veya daha çok çıkması sağlanamazken, İmco 6700 modelindeki hareketli parça sayesinde parça aşağı çekildiğinde ateş alttan daha çok hava ile beslendiğinden normal yanışının 2 katı büyüklüğüne kadar ulaşır. Bu parça eski yerine getirilirse, alevde eski haline döner.
  Özetle imco çakmak veya muhtar çakmağı candır. En alengirli çakmağın bile çalışmakta nazlandığı ortamlarda rahatlıkla çalışır. O bir stildir. Tarzdır. Efsanedir. Çakmakların efendisidir. Sade bir güzelliktir. En janjanlı çakmağın bile kafasını gözünü yarar hatta ağzını burnu kırar. ( Tamam. Galiba fazla abarttık ) 2 veya daha fazla çakmağı yanınızda taşımak yerine, yedek taşı olan bir imco size fazlasıyla yeter. Yakıtı olduğu sürece, her ortamda ve her mekanda nazlanmadan yanar. Yakıtı bitmeye yakın ise , yakıt tankını çıkartıp arkasından güçlüce üfler ve içindeki pamuğun emdiği yakıt buharını fitile doğru yoğunlaştırırsanız , en a 5 defa daha yanacaktır.

  Eğer elinizde kıyıda köşede bir tane varsa, kıymetini bilin. Yoksa ve denk gelirseniz 15 TL lik çin malı olmaması kaydıyla, sürekli kullanımda en az 20 yıl kadar iş göreceğini bilerek alın. Bu ürünün sıfırı piyasada bulunmamaktadır. Sadece 2.el olarak bulabilirsiniz. Ancak internet ortamlarında pastan canı çıkmış olanlarına bile 150 TL fiyat çekilmektedir. Bunu yemeyin. Araştırma yapması ve bulunması belki uzun sürecektir ama 40-50 TL ye sizi yıllarca idare edebilecek bir modeline denk gelmenizde gayet olasıdır.

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » Av raporu 21
  • » Remington 870 DM
  • » Dürbün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
  • » Gazlı mı? Kinetik mi? Pompalı mı ?
  • » Avlak Foruma Hoş Geldiniz Sayın caner...
  • » Siftah bana nasip oldu
  • » Kütahyadan selamlar
  • » bize bundan lazım su üstünde gidenden
  • » Kompansatörlü namlu
  • » Zorda olsa bulduk .

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Russian "Shmell EVEREST" ocak ve...
  • » Rus Ocakları- Shmel 2
  • » Zibro Kamin Model G
  • » Rus ocakları- shmel 1
  • » Amerikan Acron Ohio Roger Askeri ocak
  • » Gazyağı Ocakları
  • » Multi Fuel Ocaklar
  • » 8-10 Fitilliler
  • » Uyduragandi Ocaklar
  • » İspirto Ocakları
  Cömert ÖZEN 1970
  Şişli - İSTANBUL

 2. #2
  Üye
  K.Tarihi
  May 2016
  Mesajlar
  247
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.
  doğada dolaşan adamın yanına alacağı en önemli malzeme. çorabını giymeden çıksın, donunu giymeden çıksın, ama çakmağını unutmasın . güzel yazı olmuş cömert bey , teşekkür ederiz.

  ben de giydiğim her montun cebine bir adet rezistanslı, bir adet adi, lalettayn bakkal çakmağı koyarım , bazısı gerçekten iyi yanar.

 3. #3
  Üye
  K.Tarihi
  May 2016
  Mesajlar
  247
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.
  yerli ürünlerden bir öneriniz var mı?

 4. #4
  Administrator Ahmet Özalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  K.Tarihi
  Apr 2017
  Nerden
  Ankara
  Mesajlar
  322
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.
  Bugün Cömert Beyi çok düşündüm, kulağı çınladı mı bilmem.

  Ankara İtfaiye Bit pazarından bulduğum IMCO (30 Tl ye aldım, biraz pazarlık ettim ama ilk dediğinden dönmedi  Saygılar
  "Daim cenge hazır ol; istersen sulh-ü salah"

  Ahmet Özalp, 1952 ANKARA
  Beretta 1301 T

 5. #5
  Administrator Şahin Biten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  K.Tarihi
  Sep 2016
  Yaş
  44
  Mesajlar
  971
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.
  Muhtar çakmağını severim..eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı derler ama hiçte öyle değil..Günümüzde klasik , nostaljik ürünler daha çok rağbet görmeye başladı..

  Örneğin:
  Bazı şeylerin modası asla geçmez..Örnekler çoğaltılabilir.. sanırım içimdeki klasik sevdası hiç bitmeyecek.
  Muğla 1975


 6. #6
  Administrator Ahmet Özalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  K.Tarihi
  Apr 2017
  Nerden
  Ankara
  Mesajlar
  322
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.

  Zippo

  Bunlarda Zippo Abi-kardeş  Saygılar
  "Daim cenge hazır ol; istersen sulh-ü salah"

  Ahmet Özalp, 1952 ANKARA
  Beretta 1301 T

 7. #7
  Administrator Cömert Özen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  K.Tarihi
  Jul 2017
  Yaş
  49
  Mesajlar
  142
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.
  Alıntı Ahmet Özalp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bugün Cömert Beyi çok düşündüm, kulağı çınladı mı bilmem.

  Ankara İtfaiye Bit pazarından bulduğum IMCO (30 Tl ye aldım, biraz pazarlık ettim ama ilk dediğinden dönmedi  Saygılar
  Ahmet bey İmco 6600 Junior modelini almışsınız. Hayırlı olsun, oldukça temiz gözüküyor.Güle güle kullanın.
  Cömert ÖZEN 1970
  Şişli - İSTANBUL

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 3 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 3 misafir.)

Yetkileriniz

 • Konu açma yetkiniz yok.
 • Cevap yazma yetkiniz yok.
 • Eklenti yükleme yetkiniz yok.
 • Mesajınızı değiştirme yetkiniz yok.
 •