Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Tek Kurşun Kaç Metrede Ne Kadar Düşüş Yapar?

Üye Sabri Mutluer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Apr 2019
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.

Tek Kurşun Kaç Metrede Ne Kadar Düşüş Yapar?

Değerli forumdaşlarım,

İnternette dolaşırken üç sene önce çekilmiş bir videoyla karşılaştım. "
    Tek Kurşun Kaç Metrede Ne Kadar Düşüş Yapar?"

Çalışmayı yapan arkadaş 30 gram ağırlıkta bir tek kurşunu 30 metreye sıfırlanmış bir tüfekle 100-150-200-250 metrelere atarak ne kadar düşüş yaptığını hesaplıyor. Buradaki amacın o mesafelere atarken ne kadar üste nişan almamız gerektiğini bulmak olduğunu söylüyor.

Bu videoya itirazlarım var. Biraz balistik bilgisi ile yaklaştığımız zaman videoyu çeken arkadaşımızın yanılgılarını açıklamak istiyorum. 100 metre üzerindeki atışlarda, tüfeğin sıfırlama mesafesi, tek kurşunun ağırlığı, namlu çıkış hızı, çekirdeğin türü ve balistik katsayısı bu mesafelerde düşme üzerinde etkili olacaktır. (Transsonik etkilenmeye değinmiyorum bile)

Tüfeğin sıfırlama mesafesi 30 metre diyor, eğer sıfırlama mesafesi (Çoğu yivsiz tüfekte 100 yarda civarıdır) 100 metreden sonra düşme sıfırlama mesafesine bağlı çok ciddi fark edecektir. (Elimdeki Balistik program emperyal ölçülerde olduğundan grafiklerimde maalesef mesafe yarda ( 0,92 m) , düşme inç (2.54 cm) olarak gösterilmiştir)

Çizdiğim aşağıdaki grafikte:

[/COLOR]

Sıfırlama mesafesi 30 metre olan (turuncu çizgi) sıfırlama mesafesi 100 metre olan (mavi çizgi) tüfeğe göre giderek artan daha fazla bir düşme göstermektedir. Uzun mesafede düşme hesaplanırken tüfeğimizin sıfırlama mesafesi önemlidir.

Diğer bir nokta attığımız tek kurşunun türü ve bununla bağlantılı balistik katsayı (BC) dir:

[/COLOR]

Kullandığımız çekirdeğin BC si düşük olduğu oranda düşme daha önce olacaktır. Uzun mesafeye attığımız kurşunun türünü ve BC değerini bilmemiz gerekir.

Her fişeğin kullanılan barut miktarı ve türü, bununla bağlantılı olarak namlu çıkış hızı uzun mesafede düşme üzerine etki yapacaktır.

[/COLOR]

Fişeğin namlu çıkış hızı arttıkça daha yatay bir seyir izlemekte ve daha geç düşmektedir.

Tüm bu grafiklere baktığımızda, yivsiz tek kurşunları 100 metre mesafeye kadar 5-10 cm farklılıkla hedefe gönderebilirken, sonraki mesafeler için bir çok faktörün tekkurşunun seyrini etkilediği görülmektedir.

Konu ile ilgili sorular olursa cevaplayabilirim

Saygılar

[/COLOR]

Tüm forumdan rastgele konular:

• » Avlak Foruma Hoş Geldiniz Sayın mustafa...
    • » Balıklı makina
    • » Tahtalı limiti hakkında
    • » Franchi Otomatik
    • » Av hayvanı ve mesafeye göre önleme...
    • » Keklik avı için bot tavsiyesi
    • » carlsons cremator su kuşları serisi
    • » kırıkkale av tüfeği
    • » TAŞINDI: bora br99
    • » Dünyada Avcılığın yüzkaraları

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » sabit namluyu mobil şoka çevirme
    • » Fişek seçimi
    • » Armsan Armtac Rs-a3 Tek Kurşun Atışları
    • » Tek Kurşun Kaç Metrede Ne Kadar Düşüş...
    • » SAKA&POINTER TEK KIRMA KURSUN...
    • » trakya dan hava da bot vurma şovu
    • » Seiller bellot av fişekleri
    • » barutun hikayesi . . .
    • » Yivsizz av tüfeklerinde tek kurşun...
    • » HEDEF ATIŞLARI İÇİN TRAP KURŞUN DOLUSU...
    Mesaj Sabri Mutluer tarafından (04-11-2019 Saat 11:03 PM ) değiştirilmiştir.

Üye
    K.Tarihi
    Aug 2017
    Ettiği Teşekkür
    0
    bilgiler için teşekkürler sabri bey
    mesafe arttıkça düşüş artmakta olduğu görülmektedir...

video ve yorumlar çok güzel ve bilgi içerikli....saygılar
    *aç at yol almaz, aç it av almaz
    *kırk gün taban eti, bir gün av eti
    *balık demiş ki “etimi yiyen doymasın, avımı yapan gülmesin
    DOĞAYI KORUYALIM ,TABİATI SEVELİM , HERKESE RASGELE

Administrator Cüneyt ESMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Dec 2016
    Ettiği Teşekkür
    7
    5 Mesajına 5 Teşekkür aldı.
    Gualandi daha uzağa gidiyor biliyordum. Gualandi tipi kurşunlar ile 25metre sıfırladığımız tüfeklerle 40-50 metre mesafelerde 2.5cm üst vururken foster tipi kurşunlarla aynı mesafelerde 2cm düşüş gözlemledik. Sabri bey, önemli olan grafikleri harici siteler yerine foruma yükleyebilirsiniz.
    Cüneyt ESMER 1984
    Lütfen Profil ayarlarınızdan imza bölümüne doğum yılınızı ve ikamet ettiğiniz şehri yazınız.
    Çerkezköy / TEKİRDAĞ

Üye Sabri Mutluer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Apr 2019
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı Cüneyt ESMER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gualandi daha uzağa gidiyor biliyordum. Gualandi tipi kurşunlar ile 25metre sıfırladığımız tüfeklerle 40-50 metre mesafelerde 2.5cm üst vururken foster tipi kurşunlarla aynı mesafelerde 2cm düşüş gözlemledik. Sabri bey, önemli olan grafikleri harici siteler yerine foruma yükleyebilirsiniz.
    Cüneyt bey,

Ayni namlu çıkış hızında atarsanız grafikteki gibi olur, zira Foster'in BC si 0.107 Gualandi'nin BC si 0,07 olarak biliyorum.

Yivsizlerde Balistik katsayı Kesitsel yoğunluk olarak hesaplanabilir:

Bu hesaba göre 28 gram Foster 0,08, 32 gram Gualandi 0,09 çıkıyor çok fark yok. Jefrey Kolbe'nin drag programı ile hesaplandığında Gualandi 0,07 çıkıyor. Ancak doğrusu aşağıdaki formüle göre atarak hesaplamak:

Bundan sonrasında resimleri site içinden yüklemeğe çalışırım, ama site içinde linkten yükleme var, benim bilgisayarımdaki kendi çizdiklerimi yükleyemiyorum onun için başka site kullandım. Bilgisayarımdaki çizimleri nasıl yükleyebileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

Saygılar
    Mesaj Sabri Mutluer tarafından (04-12-2019 Saat 03:02 PM ) değiştirilmiştir.

Administrator Cüneyt ESMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Dec 2016
    Ettiği Teşekkür
    7
    5 Mesajına 5 Teşekkür aldı.
    Resimler için özelden mesaj attım Size. Ulaştı mı?

Ulaşımı kolay ve kalıcı olması bakımından bu ve benzer formülleri php olarak yazıp site üzerinde portal bölümü gibi bir yer oluşturup yayınlayabilirim. Hatta çok bizler için çok önemli olan bu gönderileri temiz başlıklar altında foruma sabitlemeyi düşünüyorum. Resimlerin kaybolmaması bu yüzden çok önemli. Birkaç sene sonra harici linkler siliniyor ama siteye upload edeceğimiz önemli resimler kalıcı olarak duracaktır.
    Cüneyt ESMER 1984
    Lütfen Profil ayarlarınızdan imza bölümüne doğum yılınızı ve ikamet ettiğiniz şehri yazınız.
    Çerkezköy / TEKİRDAĞ

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)