Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yakmayan Tüfek Olur mu?

Administrator Şahin Biten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Sep 2016
    Ettiği Teşekkür
    16
    0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.

Yakmayan Tüfek Olur mu?

[YOUTUBE]ao1WVaEJTHg[/YOUTUBE]

Tüm forumdan rastgele konular:

• » AVBİS 'İN KABLOSUNU KOPARMIŞLAR
    • » İtalyan harikası GAEP
    • » Avlak Foruma Hoş Geldiniz Sayın sezgin...
    • » avda görünmeyen tehlike . . .
    • » Bior tapa fişek önerisi
    • » Avlak Foruma Hoş Geldiniz Sayın Kapıdağ...
    • » Ynt: Büyük Buluşma
    • » Kaval Namluya Şok yatağı açmak
    • » Huğlu 200 Ace
    • » Monte Carlo Çifte

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » Kurusıkı tabanca satılmalı mı?
    • » Ev savunması hakkında
    • » Rus Baikal 'a yaptırdığım dipcik
    • » Amerika'dan eski ilanlar
    • » Yeni av tüfeği alırken nelere dikkat...
    • » Yakmayan Tüfek Olur mu?
    • » Gevşek şok
    • » Back Bore Namlu Nedir?
    • » Sol elle atış yardım
    • » sizce hangi çap ?
    Muğla 1975

Administrator Cüneyt ESMER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Dec 2016
    Ettiği Teşekkür
    7
    5 Mesajına 5 Teşekkür aldı.
    Olmuyormuş demekki
    Cüneyt ESMER 1984
    Lütfen Profil ayarlarınızdan imza bölümüne doğum yılınızı ve ikamet ettiğiniz şehri yazınız.
    Çerkezköy / TEKİRDAĞ

Moderator
    K.Tarihi
    Aug 2016
    Ettiği Teşekkür
    0
    4 Mesajına 5 Teşekkür aldı.
    Arkadaşlar yakan yada yakmayan tüfek karşılaştırması yapabilmek için önce süper atıcı olmak lazım. Örneğin ördek avında tahtalı avında yani iri saçmayla düşürülebilen hayvanların avında attığımız hayvanın % 95'ine isabet ettirebiliyorsak o zaman bu karşılaştırmayı yapabilme yetimiz olabilir. Yoksa ben bu sene 200 üzerinde çulluk kaldırmışım vurmuşum 30 tane ben şimdi neyi karşılaştırıcam acaba benim saçmalar o kuşun kaç mt ötesinden geçti gitti. Tabi iyi birer atıcı isek fişek kalitesinin şok genişliğinin tüfek marka ve modelinin değerlendirmesini yapabiliriz. 51 namlulu tüfekle adam 45 mtden kaz vuruyor 60 mt den tavşan indiriyor. Ama adamın tüfeği yüzlemesini görseniz zaten bu adama sapan ver onunla bile vurur dersiniz. o yüzden bu tarz forumlarda yazan arkadaşlar bizlerin hiç birinin tüfek yakmasıyla işi yok doğru fişek doğru şok en az 66 namlu birde olmazsa olmaz 12 kalibre aynen yola devam.

K.Tarihi
    Dec 2016
    Ettiği Teşekkür
    7
    Ahmet (ÖZALP) abide chrony vardı galiba. Aynı model farklı namlu tüfekleri olsaydı eğer kısa namlu ve uzun namlunun namlu çıkış değerlerini test etmesini isteyecektim. Saçma namludan çıktıktan sonra her 1 metrede 2cm açılıyor biliyorum. Ama önemli olan namlu çıkış hızlarındaki fark nedir?
    Cüneyt ESMER 1984
    Lütfen Profil ayarlarınızdan imza bölümüne doğum yılınızı ve ikamet ettiğiniz şehri yazınız.
    Çerkezköy / TEKİRDAĞ

Üye Sabri Mutluer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Apr 2019
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.
    Alıntı Cüneyt ESMER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet (ÖZALP) abide chrony vardı galiba. Aynı model farklı namlu tüfekleri olsaydı eğer kısa namlu ve uzun namlunun namlu çıkış değerlerini test etmesini isteyecektim. Saçma namludan çıktıktan sonra her 1 metrede 2cm açılıyor biliyorum. Ama önemli olan namlu çıkış hızlarındaki fark nedir?
    Cüneyt bey,

Bende de kronograf var. Ama Amerikayı yeniden keşfe gerek yok. Bunlar test edilmiş zaten. Evet, namlu boyu uzadıkça ayni fişeğin çıkış hızı artar. Lyman Reloading Handbook 43. baskısında yazılan 1000-2000 fps çıkış hızlarında Namlunun her bir inç (2,54 cm) uzaması 5 fps (1,5 m/s) çıkış hızını arttırır. Yani 51 cm namlu ile 61 cm namlu arasında namlu çıkış hızı farkı yaklaşık 6 m/s civarındadır.

Saçma dolularının çıkış hızı genellikle 1200-1300 fps (365-400 m/s) civarındadır. En iyi gurupman 370 m/s civarında elde edilir. Özellikle hızlı yanışlı barutlarla yapılan dolularda aşırı yüksek çıkış hızı, alttaki saçmaların ezilmesine, şekillerinin bozulmasına (zaten kötü olan küre şeklindeki cisimlerin balistiğinin dha da bozulmasına) bu nedenle de fazla dağılmalarına neden olur.

Bu arada saçmanın dağılması, açılması kullandığınız şok ile bağlantılıdır.

Saygılarımla

Not: Yivsiz balistiği konusunu bir yazı dizisi halinde "Av Tutkusu" dergisinde yazıyorum. Saçma balistiği konusu sanırım Temmuz veya Ağustos sayısında çıkacak. Ama ilgilenenler için bu forumda da yazabilirim
    Mesaj Sabri Mutluer tarafından (04-11-2019 Saat 10:23 PM ) değiştirilmiştir.

K.Tarihi
    Dec 2016
    Ettiği Teşekkür
    7
    Alıntı Sabri Mutluer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cüneyt bey,

Bende de kronograf var. Ama Amerikayı yeniden keşfe gerek yok. Bunlar test edilmiş zaten. Evet, namlu boyu uzadıkça ayni fişeğin çıkış hızı artar. Lyman Reloading Handbook 43. baskısında yazılan 1000-2000 fps çıkış hızlarında Namlunun her bir inç (2,54 cm) uzaması 5 fps (1,5 m/s) çıkış hızını arttırır. Yani 51 cm namlu ile 61 cm namlu arasında namlu çıkış hızı farkı yaklaşık 6 m/s civarındadır.

Saçma dolularının çıkış hızı genellikle 1200-1300 fps (365-400 m/s) civarındadır. En iyi gurupman 370 m/s civarında elde edilir. Özellikle hızlı yanışlı barutlarla yapılan dolularda aşırı yüksek çıkış hızı, alttaki saçmaların ezilmesine, şekillerinin bozulmasına (zaten kötü olan küre şeklindeki cisimlerin balistiğinin dha da bozulmasına) bu nedenle de fazla dağılmalarına neden olur. (resim ekleyemiyorum, ekleyebilsem daha güzel açıklayabilirim)

Bu arada saçmanın dağılması, açılması kullandığınız şok ile bağlantılıdır.

Saygılarımla

Not: Yivsiz balistiği konusunu bir yazı dizisi halinde "Av Tutkusu" dergisinde yazıyorum. Saçma balistiği konusu sanırım Temmuz veya Ağustos sayısında çıkacak. Ama ilgilenenler için bu forumda da yazabilirim
    Açıklayıcı bilgiler için teşekkür ederim. Sayenizde bir şey daha öğrenmiş oldum. Forumda yazabilirseniz dergiye ulaşamayanlar sitede sabit bir başlık yapabiliriz. Resim yükleme konusunu detaylıca inceliyorum. Eski kullandığım eklentilerde sorunlar vardı. Yakın zamanda düzelteceğim.
    Cüneyt ESMER 1984
    Çerkezköy / TEKİRDAĞ

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)