Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Navigasyon Cihazları

Administrator Cömert Özen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Jul 2017
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 Mesajına 0 Teşekkür aldı.

Navigasyon Cihazları

Sirstar veya Glonnass uydu sistemerlini veya her iki sistemide kullanarak , Bir noktadan başka bir noktaya ulaşabilinecek en uygun yolu gösteren cihazlardır.

Temel gps cihazlarından farkı ise , kullanıcıya bulunduğu konumu harita üzerinde göstermesi ve eş zamanlı olarak kullanıcının bu gösterilen harita üzerinde , tam olarak nerede olduğunu işaretlemesidir.

3 temel mantıkla çalışır. Manyetik pusula , gps sinyallerini alacak bir anten ve bunları konumlandırılacağı bir harita yazılımı.

Dolasıyla bir navigasyon cihazı kullanıcısının bilmesi gereken en önemli üç konuda bunlardır.

Manyetik pusula , kalibre edilmediyse yön yanlış algılanacağı için , çıkarılan rotada yanlış olur. Bu yüzden bir gps cihazı alındığında veya uzun süre kullanılmamış bir gps navigasyon cihazı açıldığında , ilk yapılması gereken iş pusula kalibrasyonu yapmaktır. ( Ayrıca gps uydu sinyallerinde zaman bilgiside gönderildiği için , eğer yanlış ise gps navigasyon cihazının tarih ve saat ayarlarıda yapılmalıdır )

Cihazın anteninin konumu aşırı önemlidir arkadaşlar. Bir cihaz satın aldığınızda antenin nerede konumladırıldığına dikkat edin. Bunun sebebi ise şu arkadaşlar. İster araç tipi olsun ister el tipi , üretici cihazı kullananın her zaman ekrana tam karşıdan bakacağını varsayıp , anteni buna göre konumlandırır. Eğer cihazı ekranı tam dik olarak göremeyecek şekilde konumlandırısanız , manyetik pusula da yanlış yön ölçeceği için , rotanızdan sağmanız oldukça olasıdır.

Ve başımızın en temel belası harita yazılımları. Neden böyle dedim açıklayayım.

Bir navigasyon cihazındaki haritayı kullanıp bir yere gidebilmek için , öncelikle o bölgenin haritalandırılması gerekmektedir. Eğer bölge haritalandırılmadıysa ekranda konum bilgisi veya gidilen yön olaral ,hiç bir şey göremezsiniz.

Ayrıca harita , seyir yapılacak bölgeye uygun şekilde olmalıdır. Topografya haritası olan bir navigasyon cihazı , denizde bulunan koordinatlar haricinde , hiç bir şey göstermez. Veya topografya haritası yüklü bir cihaz karayollarında , yollar sapaklar gibi detayları göstermez.

Gps cihazı alırken , ekran boyutu , kullanılan pil türü , işlemci hızı , navigasyon yazılımının gösterdiği detaylar ve ücretsiz güncelleme yapılıp yapılamadığı , araç içi veya dışında kullanılacak yardımcı aksesuar çeşitleri gibi seçeneklerin çeşitliliği , son kullanıcının hangi markanın , hangi modelini , kendi amaçları için kullanabileceğini anlamasında önemlidir.

Cep telefonu ve gsm servis sağlayıcıların baz istasyon ağı ile baz istasyonları sınırı içinde kalmak ve internet paketi sahibi olarak , İnternet tabanlı navigasyon yapabilmekte mümkündür.

Keza bazı model cep telefonlarında dahili Gps modülü olduğundan , internet veya baz istasyonuna bağlı bulunmaksızın direkt olarak navigasyon yapabilmekte mümkündür.

Ancak Navigasyon işlemi aşırı enerji tüketen bir eylem olduğu için , araç içi şarj cihazı veya arazide , takviye bir powerbank gibi bir cihazınız yoksa , cep telefonunun piliyle yapılabilecek navigasyon işlemi ortalama 1 saat kadar olacaktır.

Araç içinde kullanım için üretilen navigasyon cihazlarıda akü takviyesi olmadan , kendi dahili piliyle aşağı yukarı 1 saat kadar çalışabilmektedir. El tip cihazlar ise Kalem pil ( AA ) veya ince kumandan da pili tabir edilen ( AAA ) pille minimum 18 saat çalışabilmektedir.

Mantıklı düşünürsek eğer arazide kullanmak için bir nazigasyon cihazına ihtiyacımız varsa :

- Cep telefonu ve internet tabanlı bir navigasyon işimizi görecekse , ve bulunan bölge baz istasyonu kapsama sınırları içindeyse , masraf yapmanın bir manası yoktur. navigasyon ara sıra açılarak , doğru yolda oldunduğu konusunda bir süphe yoksa , pek ala kullanılabilinir.

- Araç içi üretilen bir cihazla , arazide yol almak , eğer yağmur yağmıyorsa pek ala yapılabilinir. Ancak hava yağmurlu ise ve cihaz ıslanırsa , bu tür araç için araçlarda su geçirmezlik düşünülmediği için, büyük ihtimalle bozulacaktır.

- El tipi cihazlar , zaten bu ,iş için yapılmıştır. kolay bulunabilen pillerle uzun süre çalışabilir. IP X seviyesinde su geçirmezlik testlerine tabi tutulurlar. belirli bir yükseklikten düşmeye dayanıklı oldukları gibi , deniz seviyesinden olan yüksekliğide ölçebildikleri için rakım ve barometrik basınç bilgisinide verebilirler.

Son ve aşırı önemli bir uyarı yapıp yazıyı bitireyim.

Arkadaşlar çoğu cihazda , uydu bulma ekranında , uydular bulunduğu an veya topografya haritası açıkken , ekrandan genelse sol veya sağ üst köşelerde (+ -) işareti çıkar ve yanında bir rakam yazar.

Bu rakam 5 den büyükse , Hata tolerans payı 5 metre diye yorumlanır. Tolerans hata payı 5 ve üzeri , hedefe 5 metre yakınına kadar hesaplar gibi yorumlanmaz. Bu durum her zaman sıkıntılıdır. Bu durumdaki bir cihazın ya manyetik pusulası kalibre edilmemiştir. Ya aletin anteni , olması gereken yönde değildir.

Eğer anten doğru konumdaysa ve manyetik pusula kalibre edildiği halde halen (+- ) 5 veya üzeri bir rakam gözüküyorsa , yazılımda bir sıkıntı vardır arkadaşlar. Bu cihaza güvenip yola çıkmayın.

Örnek vermek gerekirse İstanbulda taksimden , kadıköye gitmek istediğinizde , cihaz size izmit üzerinden bir rota çıkartabilir. Bölgeyi biliyorsanız çıkan rotanın saçmalığı anlarsınız , ama hiç bilmiyorsanız , onca yolu boşu boşuna gitmek içten bile değildir. hele hele birde arazide yürüyerek bir yerlere gitmeyi düşünüyorsanız , vay halinize.

Tüm forumdan rastgele konular:

• » Karadeniz'den selamlar
    • » Güvenlik
    • » Köpeğimin gözündeki çapaklar
    • » Ceo Trust Av tüfeği
    • » Fatsa' dan Selamlar
    • » Hidrofobik Yapma..
    • » S. a
    • » Domuz avlarına katılmak istiyorum
    • » Avlak Foruma Hoş Geldiniz Sayın neco
    • » Çalışıyoruz :)

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » garmin 600 Csx
    • » Navigasyon Cihazları
    • » Gps Nedir ?
    • » Pusulanın renkli ucu daima Kuzey'i mi...
    • » Gps Backtrack veya Gps trackback
    • » Busnell D - Tour Bactrack
    • » Garmin Foretrex 401
    • » Garmin Oregon 550

Administrator Ahmet Özalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    Apr 2017
    Ettiği Teşekkür
    1
    1 Mesajına 3 Teşekkür aldı.
    2 senedir Iphone Goggle Maps applikasyonunu kullanıyorum. Gayet başarılı buluyorum. GPS sistemini kullandığı için mobil şebeklere bağlanılamadığı zaman da çalışıyor(muş). Gittiğim yerlerde telefonun çekmediği yer olmadı bu yüzden bunu test edemedim. Ama telefonu uçak moduna aldığımda çalışıyor ve navigasyon yapıyor. Herhalde telefonun çekmediği yerlerde de yapar.
    Cömert Beyin paylaşımlarından sonra arayıp Iphone için Backtrack aplikasyonları buldum ve yükledim. Bunları da göreceğim bakalım iş görüyor mu.
    Saygılar
    "Daim cenge hazır ol; istersen sulh-ü salah"

Ahmet Özalp, 1952 ANKARA
    Beretta 1301 T

Uzman Üye Yusuf SAĞLAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    K.Tarihi
    May 2016
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı Ahmet Özalp Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2 senedir Iphone Goggle Maps applikasyonunu kullanıyorum. Gayet başarılı buluyorum. GPS sistemini kullandığı için mobil şebeklere bağlanılamadığı zaman da çalışıyor(muş). Gittiğim yerlerde telefonun çekmediği yer olmadı bu yüzden bunu test edemedim. Ama telefonu uçak moduna aldığımda çalışıyor ve navigasyon yapıyor. Herhalde telefonun çekmediği yerlerde de yapar.
    Cömert Beyin paylaşımlarından sonra arayıp Iphone için Backtrack aplikasyonları buldum ve yükledim. Bunları da göreceğim bakalım iş görüyor mu.
    Saygılar
    abi benim telefonda yüklü olan navigasyon , şehir içinde nokta hatasız çalışıyor . adrese teslim . ama kırsalda , telefonun çekmediği yerlerde çalışacağını sanmıyorum . çalışıyormuş gibi yapıyor , fakat çalışmıyor . gürsel abi ile bayramın ikinci günü çankırıda buluşmuştuk . geri dönüş yolunda navigasyonu kullanarak dönüş yaptım , fakat kaybolduk . yaylasına çıkmışız , in cin top oynuyor . navigasyon , sol tarafımızda olan göletleri gösteriyordu ve inatla doğru yolda olduğumuzu işaret ediyordu . hani telefonun sinyaline değilde , sürekli navigasyona baktığımız için doğru yolda olduğumuzu zannediyordum . baktım medeniyet izleri kalmadı , yolda iyice stabilizeye dönünce kaybolduğumuzu anladım . sinyale baktım varmı yokmu diye , mafişş , sinyal sıfır . . sonra bi araç geldi , dedim hemşehrim bu yol nereye gider , burası neresi ? dedi abi burası yayla , buradan anayola çıkamazsın . geldiğin yolu geri dön , merkezde sorarsın dedi . . e mecburen döndük geldiğimiz yoldan geriye . .

telefonun çekmediği yerlerde , artık nasıl oluyorsa hareketi algılıyor ve gittiğinizde söylüyor , ama teknik olarak nasıl olduğunu bilmediğim için hata veriyor . .
    samsun 1975
    körler ülkesinde tek gözü olan kraldır ............................. en tehlikeli yaratıklar , koyun postu giymiş çakallardır . . .
    Skb 3000 yarı oto - gardone horozlu çifte - huğlu 104a - büyük huğlu conkuest yarı oto - kral poze - android magnum 9 + 1 yarı oto .

Üye
    K.Tarihi
    May 2016
    Ettiği Teşekkür
    0
    Çok güzel aletler ama her güzelde olduğu gibi çok para, paylaşım için teşekkürler.

Üye
    K.Tarihi
    Aug 2017
    Ettiği Teşekkür
    2
    Google maps'in çevrimdışı haritaları var bölge bölge seçip indirebiliyoruz lakin ne kadar uyumlu çalışıyor telefon çekmezken denemek lazım . Hp 614c telefonum vardı bozuldu öylece atıl durumda duruyor . Fakat yıllarca bana çok güzel adres buldurdu . Aslında windows phone yazılımı olduğu için acaba yazılımla nagivasyon aleti yapılabilir mi . Gps hizmeti telefon çekmeyen bazı yerlerde bile çekiyordu .
    1991 ORDU

K.Tarihi
    Jul 2017
    Ettiği Teşekkür
    1
    Bazı cep telefonlarının içinde dahili gps modlü bulunur. dahili gps modülü olan telefonlarda da genelde off line bir harita yazılımı illaki olur.
    Bu modül yazılımla ya da şöyle söyleyeyim , telefonun ayarlar kısmındaki, seçeneklerle açılıp kapatılabilinir.

Yani dahili gps modelü olan bir telefon , internet bağlantısı olmaksızın , şehir içi trafikte ve ulaşımda , gps navigasyon cihazıyla aynı işi görebilir.

Madem böyle bir şey var neden Gps navigasyon cihazıy ,için para harcalayım. Öyle ya para bu devirde kolay kazanılmıyor. İyi bir gps navigasyon cihazıda öyle ucuz bir rakamda değil. Öncelikle arkadaşlar Orlama bir cep telefonun 1.500 Mah- 1.750 Mah kapasiteli bir pil bulunur. Bu pil teleon ile konuşmaya veya internet uygulamalarını çalıştırmaya rahatlıkla yetereken , uydu navigasyonu gibi aşırı enerji gerektiren ve pil tüketen bir uygulama çalıştırılırsa , bu kapasitede bir pilin size verebileceği çalışma süresi olanama 45 dakika ila 1 saat arasıdır. Araç içinde araç şarjıyla kullanıırsa bir sorun olmaz ancak yaya olarak powerbank takviyesi ile veya uygulamayı sık sık açıp kapatarak bu süre uzatılabilinir. Yapılacak aktivitenin süresi buna yetiyorsa cep telefonu makul bir çözümdür. Gps navigasyon cihazlarında alet devamlı açık olmak suretiyle bu süre en az 15 saat gibi bir süreden başlar.

Cep telefonlarında topografya haritası bulunmaz. Yani bir cep telefonunda görebilceğiniz yegane görüntü , daha önce haritalandırılmış ve yazılıma atılmış bölgelerdir.
    Yani hiç medeniyet olmayan bir bölgeye gidilecekse , dahili gps modüllü bir telefon ile yol bulunacaksa , ekranda hiç bir şey göremezsiniz. Bir şey görmek istiyorsanız cep teplonunuzda çalışacak android uyumlu ama offline çalışacak bir topografya haritası bulmanız gerekiyor. ( Hiç ihtiyacım olmadığı için böyle bir yazılım varmıdır inanın bilmiyorum)

Gps navigasyon cihazları olumsuz dış koşullara dayanıklı su geçirmez olarak üretilirler. Bildiğim kadarıyla sadece Sony markası su geçirmez telefon yapıyor.( İllaki başka markalarda yapıyordur ) Ama bir sıkıntı da telefona yüklenen arka planda çalışan diğer programların işlenciye yüklenmesidir.Gps navigasyon cihazı sadece navigasyon yapar.

Tüm bunlardan dolayı kendi şahsi görüşüm , iyi bir navigasyon cihazı alıp kullanmak , kaybı veya çeşitli sebeplerden dolayı çalışmaması durumunda , cep telofonu ile devam etmek yönündedir.

Üye
    K.Tarihi
    Jun 2016
    Ettiği Teşekkür
    0
    Evet telefonumda (lumia) offline çalışabilen navigasyon var ama şarjı hemen bitiriyor Cömert abinin dediği gibi pahalıda olsa arazide çok işe yarayacak ben 2. Ellerine bakıyorum şuan.

K.Tarihi
    Jul 2017
    Ettiği Teşekkür
    1
    Dahili gps modülü bulunmayan telefonlarda kullanılması için icat edilmiş blutooth gps receiver diye bir ürün var.

Bu ürün , gps uydusundan aldığı konum bilgisini , bluutootht üzerinden cep telefonunuza veya tabletinize gönderiyor. Telefonunuzda veya tabletinizde uyumlu bir yazılım varsa ( tomtom vb ) hiç internet kullanmadan , telefonunuzu veya tabletinizi tıpkı bir gps navigasyon cihazı gibi kullanabiliyorsunuz. Bu tür gps receiver cihazlarının kendi dahili pili olur.Ancak ne kadar süre gider ? Hiç kullanmadım bilmiyorum. Hassasiyeti nasıldır ? Bunuda bilmiyorum ancak şehir içinde Yandex ve türevleri gibi , sizi bir yola soktuktan sonra , " rotadan saptınız " şeklinde yanlış rota ikazı almayacağınızda kesin.

Elimde bilimsel bir veri yok. Tamamen varsayımsal konuşuyorum. İnternet üzerinden gsm baz istasyonu tabanlı navigasyon yapılırsken oldukça sık karşı karşıya kalınan rotadan sapma veya konumu belirleyememe durumunu , büyükşehirlerde çok bulunan ve dış yüzeyi tamamen camla kaplı plazalar yüzünden olduğunu zannediyorum.Neticede gsm sinyalide bir radyo dalgası. Telefonda hem alıcı, hemde verici. 30-40 katlı cam kaplı tek bir bina dahi oldukça geniş yüzey alanı olan bir YANSITICI.

Arazide yüksek voltaj gerilim hattına yakın değilseniz , metal tozu ağırlıklı bir kum fırtınasına girmediyseniz veya bir metal madenine yakın değil iseniz , cihazınız kolay kolay sapıtmaz. Hatta hiç sapıtmaz.

K.Tarihi
    Jul 2017
    Ettiği Teşekkür
    1
    Navigasyon cihazı almak ve kullanmak isteyen üyelerimize bit kaç tavsiyem olacak.

Aleti aldığınız vakit bir kaç gün , günlük aktivitelerinizde kullanın. Menüleri iyice karıştırın . Hangi özellik ne işe yarıyor iyice kavrayın . Aletin ambalajını araziye çıktığınızda açarsanız , büyük bir ihtimalle kullanamazsınız veya size en gerekli olan özelliklerinden faydalanamazsınız.

Haritalama işlemi hem uzun süreli hemde maliyetli olduğu için , bu tür aletlerin üreticileri genelikle yazılım yazdırmak veya haritalandırma yapmakla uğraşmayıp , zaten bu işi yapan firmaların yazılımlarını kullanırlar. Başar soft , İgo , Tom tom vb gibi.Bu aletlerinde bir işlemcisi ve rami bulunur. Aletin randımanı işlemci gücü ve ram ile doğrudan alakalıdır.
    Bu tür navigasyon yazılımları alete özel yapılmadığı için , bazı cihazlarda bazı özellikler gayet güzel çalışırken , bazı cihazlar , bu yazılımları işlemekte zorlanırlar. Hatta bazen çoğu özellik çalışmaz. Yazılım menüsünde eğer pasif ( okuduğunuz halde seçemediğiniz ) menüler çoksa veya harita detaylarını ekranda göstermeye yetişemiyorsa , büyük ihtimalle , O cihaz , O yazılımın en sade halini kullanabilecek kadar alt yapıya sahiptir. Yani rengi , parlaklığı , harita detayını maksimuma çıkartıp , birde üç boyutlu görüntü çizmensini seçerseniz , alet yazılımı işlemeye yetişemeyeceği için , rota hesaplamaları ve konumlamalarda geçikmeler yapacaktır. Bu durum kullanıcısına şehir için yanlış yola sapmaları veya sapak kaçırmaları şeklinde yansır.Aldığınız aletin yanlış yönlendirdiğini görüyorsanız , harita detaylarını en basite çekin.

Navigasyon cihazları ucuz aletler değildir.2. el almak elbette mantıklıdır. Yanlız 2 detaya oldukça dikkat edin.

İlki , 2 el alacağınız cihaz üretimden kalkmış ise ( büyük ihtimalle üretimden kalmış cihazlar 2. ele düşer ) üretimden kalkalı 5 yılı geçmemesine gayret edin. Çünkü zamanı gelince yeni haritalar ve güncellemeler yapmak isteyeceksiniz. Yükleyeceğiniz harita veya güncelleme 8- 10 yıllık bir cihazın işlemcisine ve ramine oldukça yük bindireceğinden , randıman alamama ihtimaliniz yüksektir.

2. detay pil durumudur arkadaşlar. En kaliteli piller dahi , en uygun şekilde şarj edilse dahi 1.500 dolumu nadiren görürler. Alacağınız cihazın pili tümleşik ise , yani aletin içinde kendisine özel bir pil ise , ki cihazı ince ve kibar yapabilmek adına telefon pillerine benzer ince piller kullanılır. Büyük ihtimalle aletin kullanma klavuzunda belirtilen süre kadar dayanmayacaktır.Her şarj edildiğinde zamanla bu sürede düşecektir. Ayrıca şarj süresinde klavuzda belirtilenden de uzun olacaktır.Yeni bir pil bulmabilmek ve cihazı sökerek bunu takabilmek elektronik beceri ve havya , lehim gibi araçlar ister.

Her ne kadar kaba görünsede kalem pille çalışan modeller pil konusunda her zaman avantajlıdır arkadaşlar.Şarjlı pil ömrünü tamamlasa dahi , tedarik etmesi kolaydır. Pil biterse , en sapa yerlerde dahi bakkal , market , benzinlik gibi yerlerden kolaylıkla kalem pil tedarik edilebilinir. Ayrıca cihaz 10 yıldan eski değil ise büyük ihtimalle pil bulamazsanız dahi , eğer yanınızda powerbank ve uygun usb kablo varsa , powerbank üzerinden de çalışacaktır. ( cihazın içinde Micro sd kart yuvası varsa büyük ihtimalle bu dediğim olaya uyumludur )

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)